Poniedziałek z młodością III - rozmowa z trenerem Bartoszem Chyrą... Drukuj
Wywiady
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 11 Styczeń 2016 19:59
Bartosz chyraTo już trzecia odsłona cyklu "Poniedziałek z młodością". W tym tygodniu mieliśmy przyjemność rozmawiać z człowiekiem, który z Unii Czermno zrobił twardo grającego, nieustępliwego, solidnego ligowca. Nie będziemy przedłużać, specjalnie dla Was na pytania odpowiadał trener Bartosz Chyra.
Wywiad w rozwinięciu...
 
Jak w ogóle zaczęła się Twoja przygoda z piłką?
Urodziłem się i wychowałem w Tomaszowie Mazowieckim. Były tam za moich czasów dwa kluby Lechia i Pilica. Ja jestem wychowankiem Pilicy. Ten klub nie prowadzi już niestety sekcji piłki nożnej. Lechia poczyna sobie całkiem nieźle, bo za sprawą dobrego sponsora jest w czołówce trzeciej ligi. W mojej przygodzie z piłką były jeszcze dwa kluby - Ceramika Paradyż i na studiach na AWF w Białej Podlaskiej, Cresovia Siemiatycze. Do Gąbina trafiłem zupełnie przypadkowo za sprawą żony Agaty. Dano mi szansę w pracy z młodzieżą w Błękitnych i bardzo starałem się tą szansę wykorzystać.
 
W co mierzycie? Które miejsce w lidze sprawi, że uznasz ten sezon za udany?
Chcę aby Unia grała na tyle dobrze, żeby zapewnić sobie jak najszybciej pewne utrzymanie. Czy będzie piąte, siódme czy dziesiąte nie ma dla mnie znaczenia. Nie chcę tylko grać pod presją utrzymania, bo wtedy wkradają się nerwy, a one nie działają na mój zespół najlepiej. Tłumaczę moim chłopakom, że gra w piłkę ma ich cieszyć mają czerpać z tego przyjemność, wtedy wszystko wychodzi i są wyniki.
 
Czy planujecie jakieś wzmocnienia?
Czermno ma ważne zasady. Zawodnicy występujący w naszym klubie muszą być trwale związani z naszym środowiskiem. Wszyscy zamieszkują gminę bądź są wychowankami klubu. Prowadzimy rozmowy z dwoma może trzema zawodnikami, którzy spełniają te warunki. Mamy także trzech utalentowanych juniorów i ich będziemy wprowadzać do pierwszego zespołu.
 
Jakiś czas temu, pojawiła się informacja (plotka) o połączeniu Unii z Błękitnymi Gąbin, co o tym myślisz?
To dla mnie ciężki temat. Faktem jest, że w przypadku połączenia obu klubów można byłoby zbudować mocny zespół. Ale jest wielu przeciwników tego rozwiązania, w tym ja. Kibice w Czermnie nigdy by nam tego nie wybaczyli. Poza tym, i to jest tylko moje prywatne zdanie, w Gąbinie popełniono szereg błędów. Kosztem czwartej ligi zaniedbano  szkolenie młodzieży, nie było odpowiedniego wsparcia ze strony niektórych osób. Nie dawano szans, a z tego co wiem to nawet ci co mogli grać też nie chcieli, ponieważ nie było dobrej atmosfery dla wychowanków. Jak to mówią "szatnie trzymał Płock". Dlatego twierdzę, że budowanie zespołu w niższych ligach opartych wyłącznie na tzw. zaciągu nie ma najmniejszego sensu i kończy się tragicznie. Teraz sam jestem członkiem zarządu Błękitnych i mam zamiar pomóc w odbudowie marki, chce mieć wpływ na szkolenie młodzieży.
 
Wyobraź sobie, że możesz sprowadzić do Unii jednego zawodnika, bez żadnych ograniczeń.
Może to być ktoś z Barcelony, Bayernu, reprezentacji Polski, polskiej ekstraklasy, innych lig, kto by to był i dlaczego?
Dziękuję że pozwolicie mi pomarzyć. Cenię sobie boiskowych rzemieślników. Idealnym kandydatem byłby dla mnie Philip Lahm. To zawodnik, który pracuje na całej długości i szerokości boiska. 
 
Jak Twoim zdaniem będzie wyglądała pierwsza trójka w tabeli na koniec sezonu?
Wielkich zmian w porównaniu z tym co jest po jesieni na pewno nie będzie. O zwycięstwo powalczą Kasztelan i Delta. Czy Amator do tego dołączy? Nie wiem. Przydarzyło im się kilka wpadek, ale to jest silna ekipa i na pewno się nie podda.
 
Spójrzmy ligę niżej, kogo typujesz do awansu z A klasy?
Bezapelacyjnie Start Proboszczewice. Mają wszystko co potrzeba. Piękny obiekt, budżet na odpowiednim poziomie, cenionego i dobrego trenera. Do tego grają dobrą piłkę, wiem bo miałem przyjemność sędziować ich mecz.
 
Jaka jest Twoim zdaniem największa pozytywna niespodzianka tego sezonu w naszym okręgu ?
Moi koledzy trenerzy wymieniali Deltę Słupno. Moim zdaniem nie ma tu żadnej niespodzianki. To silny zespół z poważnymi nazwiskami w drużynie. W szatni Czermna przed sezonem wszyscy jednogłośnie twierdzili że będzie to zespół czołówki. Jak widać nie pomyliliśmy się.
Trzeba także zauważyć, że w krótkim czasie powstał silny zespół w Sannikach. Życzę chłopakom z Sannik szybkich awansów. Wszystko jednak przyćmił Szymon Marciniak, który poprowadzi mecze na Euro we Francji. To niesamowita sprawa. Niedawno przecież sędziował mecze w naszym okręgu.
 
a negatywna?
Wyniki naszych drużyn czwartoligowych. Gąbina już tam nie będzie, więc nic nie poprawi. Mazur mam nadzieję szybko poprawi pozycje w tabeli, bo przecież w piłkę grać potrafią.
 
Czy jest w naszym lokalnym piłkarskim światku osoba, którą podziwiasz, darzysz specjalną sympatią, szacunkiem?
Specjalną sympatią i szacunkiem darzę przede wszystkim swoich zawodników, którzy kosztem własnego zdrowia i często własnych środków finansowych poświęcają czas na reprezentowanie naszych barw. Chcę im za to serdecznie podziękować.
Była wśród nas jeszcze jedna osoba, z którą nawet nigdy się nie spotkałem osobiście. To była dziwna znajomość, taka telefoniczna. Czasami byłem na niego zły, bo nie pozwolił zejść do szatni po meczu. Zawsze musiał wiedzieć pierwszy, wszystko w najdrobniejszych szczegółach, prawdziwy pasjonat. To oczywiście 'Kowal". Szkoda, że nie ma go już nami.
 
Czy jest taki mecz, który szczególnie zapadł Ci w pamięć?
Staram się nie rozpamiętywać przegranych meczów, ale wyciągać z nich wnioski. Cieszę się po zwycięstwach ale nie popadam w huraoptymizm. Jesienią zagraliśmy dwa kapitalne mecze, pierwszy z Deltą 5:0, drugi z Maszewem 3:0. Takie zwycięskie mecze się pamięta. Pamiętam także spektakularną porażkę moich juniorów z Polonią Warszawa, 23 do 0. Pojechaliśmy na ostatni mecz, trochę tak jak na wycieczkę, w dziesięciu. Tragiczna wycieczka.
 
W tym sezonie Unia spotykała się ze Skrą już trzykrotnie, za każdym razem w regulaminowym czasie gry był remis, jak będzie na wiosnę w Drobinie?
Jakiś typ na ten mecz?
Wszystkie nasze mecze stoją na wysokim poziomie. Nie brakuje pięknych bramek, akcji i parad bramkarskich. Wymieniłem ostatnio na ten temat kilka zdań z Hubertem Krysztofiakiem, był tego samego zdania. Jaki będzie wynik? Mój statystyk twierdzi że będzie remis.
 
 
W niższych ligach często dzieją się rzeczy absurdalne, byłeś kiedyś świadkiem jakiegoś wyjątkowo śmiesznego wydarzenia na naszych boiskach?
Będąc trenerem juniorów Błękitnych Gabin pojechaliśmy na mecz do Żuromina. Graliśmy wtedy w Międzywojewódzkiej Lidze Juniorów Starszych m.in. z Legią i Polonią. Wiedzieliśmy już przed meczem, że spóźnia się sędzia, ale kazano nam czekać bo jedzie. Oczywiście pojawił się na boisku lekko spóźniony. Już jego pierwsze decyzje były lekko dziwne, później coraz gorzej. W przerwie okazało się, że to pracownik klubu z Żuromina odpowiedzialny za pracę w kotłowni klubowej - po prostu palacz. Ogarnął wszystkich śmiech trochę przez łzy bo takich cudów jak tam, do tej pory nie widziałem.
 
Polska awansowała na ME 2016, jak oceniasz naszych grupowych rywali? 
Będzie ciężko. W takich imprezach nie ma słabych. Wszystkie drużyny nie będą unikać ostrej walki. Niemcy poza tym potrafią zagrać szybko i  finezyjnie w ataku. Moim zdaniem faworyt bezdyskusyjny nie tylko do wygrania grupy. W pozostałych meczach naszej grupy zadecydują szczegóły, być może dyspozycja dnia. Ważną rolę spełniać będą bramkarze. Ich forma będzie kluczowa. Będę oczywiście kibicował Polakom.
 
 
Dzięki wielkie za krótką rozmowę i mamy nadzieję, że będziesz nas odwiedzał.
Ja także dziękuję. Pozdrawiam wszystkich czytelników waszego portalu, kibiców i działaczy. 
W Nowym Roku piłkarzom życzę zdrowia. aby był to rok bez kontuzji. Jak będzie zdrowie to będą także dobre wyniki. Pozdrawiam.
 
 

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować. W tym celu skorzystaj z panelu logowania dostępnego w sekcji "Logowanie".

Następny Mecz


#DrużynaMPKT
1 Kasztelan 15 34
2 Skra 14 30
3 Orzeł 15 29
4 Bzura 15 23
5 Zryw 13 20
6 Delta 13 20
7 Mazur 13 20
8 Amator 13 19
9 Stocznia 13 19
10 Czermno 13 16
11 Gąbin 13 15
12 Skrwa 13 10
13 Pogoń 12 8
14 Unia Iłów 13 6

ShoutBox

Musisz być zalogowany by móc pisać